Początki terapii VitalStim® w Polsce sięgają 2016 i dotyczą Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii w Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Na świecie ten rodzaj terapii zaburzeń połykania był stosowany już od ponad 15 lat, ale w Polsce nadal mało kto o niej słyszał. Dodatkowa trudność polegała na tym, że o ile VitalStim® doczekał się już wielu publikacji opisujących skuteczność tej terapii w przypadku osób dorosłych, to nie było jeszcze wtedy badań potwierdzających efektywność, bezpieczeństwo i komfort terapii u dzieci, a przecież pacjentami w IPCZD są właśnie dzieci.

Po uzyskaniu zgody Komisji Bioetycznej rozpoczął się proces rekrutacji pacjentów. Grupa była bardzo zróżnicowana pod względem wieku, rodzaju choroby podstawowej i stanu klinicznego, ponieważ na tym etapie nie wiadomo było jeszcze wtedy komu i w jakim zakresie będzie można pomóc.

Po trzech latach nadszedł czas prezentacji wyników. Na Kongresie ESPGHAN (Kongres Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii Dziecięcej, Hepatologii i Odżywiania) w Glasgow zostały zaprezentowane wyniki badań opisujących skuteczność terapii VitalStim® wśród dzieci z dysfagią pierwotną. Poza tym przedstawiono też wyniki badań potwierdzających zachowanie komfortu psychofizycznego u dzieci i rodziców dzieci poddawanych tej terapii.

W październiku 2019 roku odbyło się pierwsze w Polsce szkolenie dla terapeutów w zakresie stosowania terapii VitalStim®. Systematycznie zwiększa się również liczba ośrodków posiadających aparat. Mamy nadzieję, że na mapie Polski będzie coraz więcej takich miejsc i coraz więcej certyfikowanych terapeutów będzie się zajmowało terapią zaburzeń połykania.


Lista ośrodków prowadzących terapię VitalStim: